Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Yazılarınız Şu Şekilde Olmalı


 • Denemeler kısmına göndereceğiniz yazıların kendi fikirlerinizden oluşmasına özen gösteriniz.
 • Bir başkasının fikirlerini yazmak isterseniz de alıntı türüne göre kitap alıntıları veya diğer yazınsal medya alıntıları kısmına ve eğer kendi yorumunuzu belirtmek isterseniz de yine göndereceğiniz yazıların altına kendi fikirlerinizi ekleyebilirsiniz.
 • Göndereceğiniz yazıda oluşabilecek imla hatalarının, anlatım beceriksizliğinin, ifade yetersizliğinin hiçbir önemi yoktur. Dikkat edilecek unsurlar söz konusu meselenin samimiyeti, ilgi çekiciliği ve içerik zenginliği olacaktır.
 • Göndereceğiniz yazıların sade bir dille yazılmış olması bu sitenin varoluş amacıdır. Zira niyetimiz her türlü pozitif bilimsel, sanatsal ve sosyal fikirlerin sokak diline dökülüp tartışılabileceği bir ortam sunmaktır. Dilin sade olması sözünden, düşüncelerin sade olması anlaşılmamalı, buradaki kasıt halk arasında laf ebeliği yapma olarak adlandırılan, felsefede retorik olarak geçen kötü yazınların engellenmesidir. Aksi halde bir düşünce için pek çok söz hem okuyucu yorar hem de gereksiz zaman kaybına yol açar. Bir fikir bir söz sloganını aşılamaktır amacımız.
 • Sitenin bakış açısı gereği, yazıların içeriklerinin herhangi bir yönlendirici, sahiplenici veya araçsal anlamda teşvik edici olmaması gerekmektedir. Bu zaten tarafımızca kontrol altında tutulacaktır.
 • Sahipsiz bir kentte bu kadar kural olması tuhaf görünebilir. Fakat içtenlikle bakıldığında bu kuralların amacının sitenin gerçek anlamda sahipsiz kalmasını sağlamak olduğu anlaşılacaktır.
 • Gerçek anlamda sahipsiz bir düşünce ortamı sağlayabilmek ve düşüncenin saptırılmasını engellemek için bu kuralların gerekli olduğu tarafımızca düşünülmektedir. Bu kurallardan herhangi birine itirazı olan bunu şikâyetler kısmına gerekçesiyle beraber yazabilir. Bu kuralların her biri uygun görüldüğü takdirde değiştirilebilir niteliktedir.
 • Bu sitenin şu şekilde bazı varsayımları bulunmaktadır:
 • Düşünce her insanda zekâ seviyesinden ve sosyal konumdan bağımsız olarak aynı sonuçları vermektedir.
 • Her insanın (mutlak anlamda olmasa bile)özgür iradesi vardır ve bununla yukarda bahsedilen mutlak düşünceyi kabul edebilir ya da reddedebilir.
 • Mutlak düşüncenin reddedilmesi sanılacağı gibi olumsuz değil tam aksine çeşitlilik yaratacağı için olumlu bir kazanç niteliğinde algılanacaktır.
 • Dolayısıyla, bu sitede paylaşılacak fikirler, nihayetinde bir üyemizin mutlak düşüncenin bizi nereye götürdüğünü görüp, kendi seçimlerini bu doğrultuda eleştirmesidir. Ve isterse bu öz eleştirilerini bizlerle paylaşabilir.
 • Sonuç olarak, Sahipsiz Kent’te sahiplenilmeyecek şey yukarıda bahsedilen “mutlak düşüncedir” İnsanlar düşüncelere kendilerine bir kazanç getirmesi için sahiplenmektedir. Bu kurallarla engellenmek istenen asıl şey bu mutlak düşüncenin sahiplenilmemesidir. Bunun sebebi de şudur ki, düşüncenin bizim icat ettiğimiz bir şey değil, sadece ona kendimizi teslim ettiğimiz anda maruz kaldığımız bir şey olmasıdır. Bu düşüncenin sahibi hiç birimiz değiliz. Bu bize bir şekilde verilmiştir. Bizler sadece bir şekilde onun yardımıyla bir şeyler keşfetmeye çalışıyoruz. Sahiplenilecek tek şey mutlak düşünce içerisinde, yapmış olduğumuz tercihler ve bu keşif yolunda sarf ettiğimiz emektir.